Banke zaustavljaju novčane transakcije NIS-u

Sve je izvjesnije da će strane banke u Srbiji u ponedeljak, 24. februara ili dva dana kasnije, zatvoriti račune NIS-a, što praktično znači da će biti zaustavljene sve novčane transakcije.

Na ovakav korak finansijske institucije odlučile su se po uputstvima svojih centrala jer do odlaganja sankcija američke administracije nije došlo, a male su šanse da se to uradi u narednih nekoliko dana.

Prema saznanjima Blic Biznisa, u ovako lošem scenariju, postoji epizoda koja je dobra, a to je da NIS-ove pumpe neće biti zatvorene i da će snabdijevanje biti redovno.

One će nastaviti da rade, a derivati nafte koji se budu kupovali na nekoj od 400 benzinskih stanica, u dva brenda – “NIS Petrol” i premijum brend “Gazprom”, moći će da se plate DINA karticom i kešom, jer se pretpostavlja da će “Visa” i “Mastercard” priključiti sankcijama.

Ovo je izuzetno dramatičan trenutak ne samo za zaposlene u NIS-u, već i za državu Srbiju. Ovo tim pre što su banke iz sistema Intese i OTP, zvanično obavijestile NIS da će u ponedeljak, naplatiti odobrene kredite u vrijednosti od 100 miliona evra, od kompanije. To će biti veliki udar za kompaniju a još veći će biti kada tim putem krenu i ostale finansijske institucije koje su kreditirale NIS. Riječ je o iznosu od oko 450 miliona evra odnosno zaduženje kompanije se kreće od 100 do 550 miliona evra. Taj finansijski šok ni za mnogo veće kompanije, ne bi bio bez značajnih posljedica. Velika je zabrinutost među zaposlenima, koji su juče primili avansno februarske plate, ali i građanima Srbije - rekao je izvor za ovaj portal.

Kaže da Vlada i stručni timovi na dnevnom nivou prate situaciju i pokušavaju da u posljednjem trenutku izađu iz ovog lavirinta, međutim, vrijeme ističe a rješenja nema, odnosno američka administracija ne odgovara na naš zahtjev o odlaganju sankcija.

Pri tom ruska strana ne želi da se odrekne svojih akcija i vlasništva. Drugim riječima, prepucavaju se preko naših leđa - rekao je on.

Oni dodaju da se mora odmjeriti svaki potez jer se može desiti da i Vlada, odnosno Srbija dođe pod udar nekih kazni.

Ono što je izvesno, bar za sada, da ovakvim putem neće krenuti “Poštanska štedionica”, a postoje naznake da će još jedna banka nastaviti da sarađuje sa NIS-om ali do kraja mjeseca, nadajući se da će u posljednjem trenutku doći do preokreta i da će Vašington uvažiti zahtjev Srbije. Sve u svemu, izuzetno teška situacija, čiji ishod se za sada ne zna - rekao je on.

Da je to tako, potvrdila je prije nekoliko dana i ministarka energetike Dubravka Đedović-Handanović nakon razgovora sa mađarskim kolegom Peterom Sijartom, zaduženim za spoljne poslove i spoljnu trgovinu.

Postoji, naravno, izazov ukoliko bi sankcije nastupile sa snabdijevanjem tržišta i sa dostupnošću neophodnih količina na tržištu. Naravno, imamo izazov sa finansijskim institucijama koje kreditiraju NIS, izazov u vezi platnog prometa ukoliko bi sankcije nastupile, odnosno sa karticama na benzinskim pumpama, to je sve nešto čega smo svjesni, prije svega NIS u smislu i kredita koje imaju od finansijskih institucij. Naravno, banke su tu veoma jasne, u smislu ograničenja koje imaju kada su kompanije sa kojima sarađuju, odnosno imaju prijetnju nastupanja sankcija. Mi smo uradili šta je do nas - istakla je ona.

Koliko Srbija u ovakvoj situaciji može sama da nađe prihvatljivo rješenje, bez dogovora Moskve i Vašingtona, uključujući i eventualnu kupovinu 50 odsto akcija “Gazprom Njefta”, koji je u režimu sankcija, neizvjesno je, iako država ima para za takvu transakciju.

Devizne rezerve zemlje su takve da novca ima dovoljno da se kupi “Naftna industrija Srbije”. Ali na ovo pitanje može da se odgovori samo sa aspekta dovoljnosti sredstava. Devizne rezerve su nezavisne i može se koristiti samo onaj dio koji je jednak stanju na računima države, ali to je sasvim dovoljno. Koliko god cijenili vrijednost NIS-a da je velika, zaista ima dovoljno sredstava da se iz tog dijela deviznih rezervi, znači državnog dijela, a ne ovog nezavisnog dijela deviznih rezervi, može obaviti ta transakcija - rekao je viceguverner Željko Jović na konferenciji za novinare.

Sve u svemu, jasno je da je Srbija u velikom problemu, jer rešenje nije u njenim, već rukama Moskve i Vašingtona.

Blic Biznis

Tagovi: