Nakon Maskove podrške Trampu: Mnogi napuštaju “X”

Korisnici ponovno masovno napuštaju društvenu mrežu X, koja je u vlasništvu Elona Maska, dok druge mikro-blogerske platforme bilježe veliki porast i privlače milione novih korisnika nakon izbora u SAD.

Još nije jasno da li korisnici, sedmicu dana nakon izbora u SAD, trajno napuštaju X (bivši Twitter) ili jednostavno otvaraju nove profile na drugim mrežama. Međutim, brendovi i pojedinci kao razloge za svoj odlazak navode Maskovo značajno finansijsko i retoričko podržavanje Donalda Trumpa tokom izbora u SAD, kao i polarizirajuću prirodu platforme X.

Bluesky, platforma koja je prvobitno bila Twitterov projekt, a zatim se odvojila kao zasebna kompanija, izvijestila je da je u posljednjih sedam dana pridobila više od milion novih korisnika, te tako dostigla brojku od ukupno 15 miliona korisnika. Iako je još uvijek mali igrač na polju društvenih mreža, Bluesky je ovih dana zauzeo prvo mjesto na rang-listi App Storea, čak ispred Instagramove alternative i novorazvijene aplikacije Threads.

Ovo nije prvi put da X bilježi pad aktivnih korisnika. Značajni padovi zabilježeni su i nakon što je Mask preuzeo Twitter u oktobru 2022. godine i preimenovao ga u platformu X, ali i nakon što je Brazil zabranio platformu ove godine. Ipak, izgleda da je Maskova podrška Trumpu za mnoge korisnike bila “kap koja je prelila čašu”.

“Ovo je u određenoj mjeri prelomni trenutak”, rekao je za DW Bart Cammaerts, stručnjak na području komunikacija i demokracije na London School of Economics.

Cammaert ukazuje na sve manju umjerenost ali i na sve veću Muskovu retoriku u pogledu budućeg pravca X-a, što smatra dugim, tinjajućim procesom koji bi mogao otjerati korisnike.

Jedan od navedenih razloga je kontinuirani porast negativnih sadržaja na platformi X, uključujući širenje desničarskih teorija zavjere i rasizma. Gardian je naveo “uznemirujući sadržaj” kao jedan od ključnih razloga za svoj odlazak, ali je istakao da je odluka bila “dugo u razmatranju”, kao i da se njihovi resursi na nekom drugom mjestu mogu bolje koristiti.

„Medijske kompanije nemaju neograničene resurse, niti im publika daje neograničenu pažnju, tako da bi se ovdje moglo raditi o strateškoj odluci kada se radi o napuštanju platforme koja se povezuje s visokim stepenom neizvjesnosti”, kaže Silvia Majo-Vazquez, ekspertica za političku komunikaciju sa Vrije sveučilišta u Amsterdamu.

Ona dodaje i kako „druge platforme dobivaju na značaju, pa će medijske kuće vjerojatno preusmjeriti svoje resurse ka tim platformama koje nude nove ciljne grupe do kojih je teže doći – mlađu publiku – i koje možda imaju bolje okruženje.”

Pojedinci primjećuju kako je njihov “osjećaj” na drugim mikro-blogerskim platformama sličan onom, kakvog su imali na starom Twitteru, gdje je bilo manje botova a više interakcija jedan-na-jedan.

“Ako takvu funkcionalnost nude alternativne aplikacije i ako to kod dovoljno ljudi napravi klik u glavi, sve bi moglo ići prilično brzo. Vidjeli smo to i ranije s drugim platformama poput MySpacea”, ukazuje Bart Cammaerts.

Banjaluka.net

 

Tagovi: