Ove nedjelje ručak za starijeg hrvatskog državljanina zamalo nije završio kobno u Dugim Njivama, pored Vrgorca.
Naime, radnici ispostave Hitne pomoći u Tinovu gradu dobili su dojavu da se u jednom ugostiteljskom objektu uz državnu cestu D 512 Vrgorac – Makarska guši jedan gost od hrane. Zahvaljujući prisebnosti ostalih ljudi u restoranu i brzoj reakciji Hitne medicinske službe Vrgorac, muškarac je uspješno reanimiran te helikopterom hitno prebačen u KBC Split.
Doktor specijalista Andrija Babić, specijalista hitne medicine i voditelj Ispostave HMS Vrgorac Zavoda za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije, potvrdio nam je ove navode i otkrio što se događalo na terenu.
“Dojavu o incidentu primili smo oko 13.00 sati. U timu su bili dr Ante Škugor, medicinska sestra Jozefina Bašković i vozač Domagoj Matijašević. Dolaskom na teren zatekli su muškarca bez svijesti i bez pulsa. Strano tijelo, za koje se pretpostavlja da je komad hrane, izazvalo je gušenje i srčani zastoj.
Tim hitne pomoći odmah je pristupio naprednom oživljavanju (reanimaciji) – izvadili su strano tijelo iz disajnog puta, započeli masažu srca te pacijenta priključili na respirator. Ono što je ključno naglasiti jeste da su svjedoci događaja započeli laičku reanimaciju prije dolaska hitne pomoći. Upravo ta rana intervencija bila je presudna u očuvanju pacijentovih vitalnih funkcija do dolaska stručnog medicinskog tima” objašnjava doktor Babić, koji je pun hvale za svoj ljekarski tim, ali i za posjetitelje tog lokala, koji su bili na licu mjesta i pružili prvu i neophodnu pomoć, koja se pokazala ključnom.
Međutim, tim Hitne pomoći nije se htio kockati, odmah je alarmirana Helikopterska hitna medicinska služba (HHMS), pacijent je prevezen na helidrom u Kokorićima, gdje je vazdušnim putem prebačen u splitsku bolnicu.
“Ovaj vid transporta pokazao se ponovno kao nezamjenjiv u hitnim slučajevima – helikopteri mogu po danu sletjeti gotovo bilo gdje, dok helidrom u Kokorićima osigurava dostupnost iz vazduha 24 sata dnevno i time se pacijentima iz Zabiokovlja osigurava kontinuirani brzi transport u KBC Split u slučaju životno ugroženog stanja” ističe dr Babić.
On je posebno naglasio važnost poznavanja osnova reanimacije kod građana.
“Kada osoba u blizini zna prepoznati stanje i odmah započne reanimaciju, šanse za preživljavanje značajno se povećavaju. Srećom, ovaj slučaj završio je uspješno zahvaljujući brzoj reakciji svih uključenih od laičkih spasilaca, preko medicinskog tima, do helikopterskog prevoza koji omogućuje brzi transport do specijalizovane njege” zaključio je dr Babić, koji ne skriva osmijeh s lica zbog dobre i brze reakcije svog tima, prenosi Slobodna Dalmacija.
Banjaluka.net
Podjeli: